In april 2019 heeft het Ministerie van VWS een eindrapportage gepresenteerd van het landelijke onderzoek naar de ‘Analysevolume jeugdhulp’. Uit deze resultaten blijkt dat het gebruik van specialistische jeugdzorg in Noordoost-Brabant toeneemt, terwijl demografisch gezien het aantal jeugdigen in de regio afneemt.
Om meer grip te kunnen krijgen op deze stijging (inclusief de oorzaken ) en de vertaalslag te kunnen maken naar concrete aangrijpingspunten voor beleid, hebben de bestuurders van 16 gemeenten uit Noordoost-Brabant besloten een diepgaandere analyse van dit vraagstuk te doen. Daartoe hebben zij in juli 2019 opdracht gegeven aan een onderzoeksbureau, die het onderzoek verricht hebben in de periode van augustus-november 2019.
De focus van het onderzoek lag op de inzet van Zorg in Natura (ZIN), Landelijke Transitiearrangementen (LTA) en JeugdzorgPlus. Uit de analyse voor de gemeente Vught blijkt dat het absoluut aantal trajecten en het aantal jeugdigen tot 18 jaar sterk is toegenomen.
In 2018-1 kreeg 7% van alle jeugdigen ZIN en in 2019-1 was dat 7,9%. In 2018-1 stond Vught daarmee binnen de regio op plaats 13 en in 2019-1 steeg Vught naar plaats 11. Vught blijkt ook relatief veel jeugdigen in Basis GGZ te hebben. Bij verdere analyse blijkt echter dat die toename volledig is toe te rekenen aan de toename dyslexiezorg (die ook onder basis GGZ valt). In 2018-1 maakte 1,9% gebruik van deze zorgvorm en stond Vught hiermee op plaats 15. In 2019 steeg dit echter naar 3,3% en steeg Vught naar plaats 7.
Voor de overige zorgvormen zit Vught met het aantal trajecten onder het gemiddelde in de regio. Een trend die we al langer zagen in Vught, het gebruik van de lichte jeugdzorg (basis GGZ) is hoger en de andere vormen lager dan in de regio. Wat daarnaast opvalt is dat het aantal verwijzingen door de huisartsen in Vught redelijk hoog is (44%) ten opzichte van Wegwijs+ (26%). Huisartsen verwijzen naar basis GGZ en specialistische GGZ. Verwijzingen voor de zorg dient integraal opgepakt te worden. Het is wenselijk dat huisartsen niet zelf doorverwijzen maar Wegwijs+ hierin betrekt. Hierin speelt de Praktijkondersteuner Huisartsen (POH) GGZ-jeugd een belangrijke rol. Algemene conclusie is dat het zorggebruik onder jeugdigen in Vught niet hoger is dan gemiddeld in de regio. Ten opzicht van de regio is het gebruik van de lichte jeugdzorg in Vught iets hoger maar het gebruik van zware jeugdzorg zeker lager. Dit kan als positieve ontwikkeling aangemerkt worden.