Home Natuur & milieu De Zandleij onder de loep: er komt niet alleen maar goeds uit...

De Zandleij onder de loep: er komt niet alleen maar goeds uit Tilburg

Bestuurder Mado Ruijs van Waterschap de Dommel was in Blikveld om de misschien wat minder vrolijk stemmende aspecten van dit ogenschijnlijk vriendelijke Zandleij te bespreken. Want het Waterschap de Dommel is druk bezig waterzuiveringsprocessen in gang te zetten die de kwaliteit van het Zandleij-water moet verbeteren.

Het gaat dan vooral over milieuvreemde stoffen – denk aan meststoffen, aan microplastics, aan medicinale stoffen aan PFAS en aan bestrijdingsmiddelen – die via de Zandleij op weg zijn naar het Drongelenskanaal en zo naar de Bergse Maas. Het betreft stoffen die voor een deel afkomstig zijn van het Tilburgse bedrijventerrein die hun (afval-)water lozen op de Zandleij. Het waterschap wil nu de zuiveringsprocessen intensiveren om voor 2030 een aanzienlijk schonere Zandleij te beheren. Stikstof en fosfaat worden afgebroken door biologische bacteriën. Die bacteriën hebben zuurstof nodig om hun werk te kunnen doen. Beluchting is wezenlijk en toenemende vervuiling van het water ondermijnt dit natuurlijke reinigingsproces.

Klimaatverandering

Het bovenstaande – zuivering van milieuvreemde stoffen in de Zandleij – heeft twee invalshoeken: aan de ene kant is het oplossen van de verontreiniging (hoe krijg je weer schoon water) en andere kant hoe voorkom je verontreinig (wat kan iedereen zelf doen: bijvoorbeeld medicijnen die niet meer gebruikt worden via de riolering afvoeren, maar inleveren bij de apotheek). En inderdaad: gescheiden riolen (dakwater (=regen) niet samen met afvalwater in het riool afvoeren) en minder bestrating in de tuin helpen mee. Want de klimaatverandering brengt op watergebied specifieke problemen mee. De regenbuien zijn qua karakter veranderd: heel intensieve buien komen steeds vaker voor. De winters zijn ‘natter’ dan voorheen en de zomers ‘droger’. Ook in onze omgeving. Water uit het hele Dommelgebied – dat tot voorbij de Belgische grens loopt – stroomt richting ‘s-Hertogenbosch. Extra opvang van dat water is soms nodig, omdat de Maas ‘vol’ kan raken. De Gement en de Bossche Broek zijn de ‘opvangplekken’ en zijn derhalve geen geschikte bouwlocaties. Want dat is de wens van alle waterschappen in Nederland: bij ruimtelijke plannen moet water en bodem sturend zijn. Zo niet dan zijn overstromingen en watertekorten in de toekomst onvermijdelijk. Het interview kunt u hieronder terugluisteren.

Presentatoren: Joop Kraan en Peter Corvers.
Techniek en editor: Ralph van Dongen.