Home Cultuur & onderwijs Gebouw De Speeldoos monumentwaardig

Gebouw De Speeldoos monumentwaardig

Theater-de-Speeldoos-foto ©Hans-Stakenburg

De Werkgroep Post’65 is een landelijke werkgroep die zich bezighoudt met architectuur en stedenbouw na de periode van de wederopbouw. Het gaat dus om ‘jong erfgoed’, zoals dat door de Erfgoedvereniging Heemschut, gevestigd in Amsterdam genoemd wordt. Aan de telefoon in Blikveld was Kees Haafkens, bestuurslid van de Werkgroep Post-65, die De Speeldoos monumentwaardig vindt.

Zij werden door de Commissie Brabant van de Erfgoedvereniging Heemschut attent gemaakt op het bijzondere gebouw dat Theater de Speeldoos is. Het bijzondere zit in de soort trapeziumvorm van de theaterzaal. Die hoofdvorm is leidend voor alle ruimtes daaromheen. Op de luchtfoto hierboven is dat duidelijk te zien. Architect Theo Mickers is bovendien een heel bijzondere architect die ambachtelijkheid hoog in het vaandel had staan. Nieuwe technieken maken het nu mogelijk om ogenschijnlijk ‘sloopwaardige’ gebouwen vanwege achterstallig onderhoud nu duurzaam te renoveren. Sloop en daarna nieuwbouw levert veel meer milieuschade op dan renovatie.

Monumentenstatus

Op zich is het al bijzonder dat de landelijke Erfgoedvereniging Heemschut een aanvraag doet het gebouw een monumentenstatus toe te kennen. Het verzoek is ingediend bij de Rijkscommissie Cultureel Erfgoed. Die commissie behandelt de aanvraag en niet duidelijk is wanneer hierover een uitspraak komt. Of de gemeente en het bestuur van De Speeldoos zich van een eventueel renovatieadvies iets zullen aantrekken is een tweede.

Wat wel vast staat is dat zowel de gemeente Vught als het bestuur van De Speeldoos sloop voor de hand liggend vinden. Renovatie zou veel te duur zijn. Volgens Heemschut is dat nog de vraag: een organisatiebureau zou dat kunnen onderzoeken, rekening houdend met nieuwe technieken en berekeningswijzen. De vraag blijft dan toch of ‘Vught’ gehouden is aan de verlening van de status van gemeentelijk monument.

Presentatoren: Peter Corvers en Frida Rouppe van der Voort; Techniek: Ludo Servais; Editor: Ralph van Dongen.