Home Columns Na zonneschijn komt regen

Na zonneschijn komt regen

Sander Wieringa

De zomer is voorbij. Zo heet, zo droog: een zomer die de laatste twijfelaars aan de klimaatverandering overtuigd moet hebben. En nu wordt het nat, heel nat. Ook in Vught.

Door de recordhitte is het water van de Noordzee warmer dan ooit: meer dan 21 graden op volle zee. Daardoor is er veel meer verdamping en als dan de luchttemperatuur daalt wordt het regen. De weerkundigen verwachten dit najaar de meeste regen in het westen van het land, maar komende winter en lente de meeste regen in het oosten, omdat het daar dan kouder is dan aan zee. Tenzij het allemaal overwaait krijgen we hier dan hoosbuien.

De naam Vught zou zijn afgeleid van het oude woord fuchte, wat vochtige plaats betekent. We zitten hier in de put van Brabant, waar beken en rivieren samenvloeien in de Maas. Van oudsher was hier veel nattigheid, moerassen, vennen, plassen. Dat is successievelijk bijna allemaal drooggelegd, maar de afwateringen kunnen veelvuldige hoosbuien niet aan, zeker als de rivieren hoog staan. Daarom wordt nu gewerkt aan veel meer hoogwateropvang. Onder meer de Gement en de omgeving van de Dommel zijn aangewezen als overstromingsgebied. Maar houd je daarmee de dorpskommen droog?

Straten kunnen vaker blank komen te staan als het meer gaat regenen. De riolering kan maar een beperkte hoeveelheid hemelwater aan. Grotere rioolbuizen is geen oplossing want ergens moet het water er weer uit en gaat dat, bij gestegen waterstanden?

De Brabantse waterschappen willen dat er meer regen in de grond wordt opgevangen. Het moet hier – net als vroeger – weer drassiger worden. Daar heb je voordeel van in droge zomers. Maar nadeel in natte lentes. Boeren kunnen met hun zware machines dan pas later het land op. En nadeel voor kelderbezitters, die daar vaker water in krijgen, want veel kelders zijn lek. Wen er maar aan. Klimaatverandering!

De Waterschappen besluiten binnenkort over nieuwe regels die willen dat in nieuwbouwwijken veel meer wadi’s – opvangbekkens – komen. Gemeenten en projectontwikkelaars zijn daar fel tegen, want dan kunnen er op een bouwlocatie minder huizen komen. Dit gaat spelen bij het nieuwbouwplan Kraaijenberg (Vijverbosweg), die Heijmans bomvol woningen wil zetten. In een toch al nat gebied. Onder druk van bezwaarmakers hebben de waterschappen hun nieuwe regenopvangnormen al wat verlaagd. En bestaande wijken groener en natter maken – wat de waterschappen ook graag zouden willen – lijkt al helemaal onhaalbaar.

Negeren van de klimaatverandering blijft hardnekkig. Zelfs na de voorbije zomer. Bouwers en projectontwikkelaars willen veel blijven verdienen met zoveel mogelijk steen, beton en asfalt. Politici vinden het niet fijn om te vertellen dat mensen moeten inschikken voor natuur. Voor hen telt alleen de winst van het komend kwartaal of het aantal stemmen bij de volgende verkiezing. ‘We zien wel’, lijkt het devies. Maar dat ‘zien’ gaat niet verder dan de neus lang is. Zet je lieslaarzen dus maar klaar.