Bij de geplande ijsbaan in het Reeburgpark krijgen sommige mensen beelden van een feeërieke kerst in Central Park, New York: Jingle Bells, Let it snow. Of beelden van Willem Alexander die Maxima aanzoekt op de bevroren vijver van Huis Ten Bosch. Sprookjesachtig! Helaas, dat gaat het in Vught niet worden. Als de ijsbaan met Kerst in het park komt zie je een grote plastic tent waar je je meer in een koelcel waant dan in een mooi winters park.
Ik hoorde dat de initiatiefnemers zelf liever op het Lidwinaveld hadden gestaan. Want daar is een stevige bodem in plaats van zompig gras. Daar kun je goed parkeren en daar wonen veel kinderen. Dus minder kosten, meer bezoek, meer omzet. Maar om de een of andere reden wilde het Vughtse gemeentebestuur het per sé in het centrum.
Dat snap ik. Het centrum van Vught vergrijst en wordt een beetje een dooie boel. Weinig horeca, een Speeldoos die wegkwijnt, bouwellende, carnaval op z’n gat. Er mag volgens velen best wat meer reuring in het dorpscentrum.
Maar waarom dan in dat park? Het ligt net úit het centrum. Je kunt er met de auto nauwelijks komen, laat staan je auto parkeren. En er is daar helemaal geen traditie van vertier. Het is een ouderwets landgoedpark. Stil, ingetogen, saai. Om mijmerend in rond te kuieren, handen op de rug. Zo vind je ze niet veel meer. Houwen zo, zou ik zeggen.
Bovendien wonen er mensen in en om het park. Als de Vughtse politiek in het voorbije jaar íets heeft kunnen leren dan is het wel dat Vughtenaren het groen bij hun huizen koesteren. Voor hun speelveldjes, plantsoentjes en parkjes komt de bewoner in het geweer. Ga daar dus geen gekke dingen mee doen; geen huizen bouwen en geen evenementen organiseren.
Maar nee, binnen het college van B&W (de geruchten wie er achter zit spreken elkaar tegen: de burgemeester of de wethouder) werd in een vroeg stadium beslist: dit park wordt evenemententerrein. Met een schaatsbaan in de winter en een muziekfeest in de zomer. Als opmaat voor misschien braderieën, aankomsten van autorally’s, tobbedansen, verzin het maar?
Het dorp is sterk verdeeld over dit idee, schreef het Brabants Dagblad in twee artikelen. Op Facebook stonden scherpe strijdige reacties, scheldwoorden en totaal onbegrip voor andermans’ gevoelens. Niet fijn.
Kerst is voor saamhorigheid en vrede. En dan krijgt Vught in het park een controverse. Er rust nu een smet op die ijsbaan. Dat is een misser. Hiervoor had best iets bedacht kunnen worden wat niet tot tweespalt had geleid en wat iedereen leuk had gevonden.
Anderzijds, met een blik op de wereld denk ik ook: als wij in Vught nog ruzie kunnen maken over waar de ijsbaan moet komen, dan is onze kerst hier zo slecht nog niet.