Home Algemeen Tijdschrift ‘Schatten van Vught’ : opvolger Vughtse Historische Reeks

Tijdschrift ‘Schatten van Vught’ : opvolger Vughtse Historische Reeks

Redactielid Herman van Hooff was te gast in Blikveld om het tijdschrift ‘Schatten van Vught’ onder de aandacht te brengen. Met speciale aandacht voor de – met Joyce Tritschler-van Os samen – geleverde bijdrage aan het tijdschrift over twee met Vught verbonden musici: operazanger Jef Orelio en dirigent en componist Herman van Bree. ‘Schatten van Vught’ verschijnt vier keer per jaar en bestaat nu 6 jaar. Het is in feite de opvolger van de Vughtse Historische Reeks die tussen 1993 en 2015 om de twee jaar verscheen.

De uit vijf leden bestaande redactie verzamelt belangwekkende of interessante voorvallen of personen die allemaal bijdragen tot de identiteit van Vught, inclusief Cromvoirt en Helvoirt. Per aflevering worden (op wetenschappelijk verantwoorde manieren) onderwerpen gepubliceerd met daarnaast ook actualiteiten, met name betrekking hebbend op onderwerpen die de Stichting Erfgoed Vught en het Vughts Museum aangaan. Het tijdschrift is te vinden in de Bruna in Vught (€ 7,50) of te verkrijgen via een abonnement: € 25,- voor 4 afleveringen (www.erfgoedvught@gmail.com). Momenteel vindt een onderzoek plaats naar de wensen van de huidige abonnees.

In het laatste nummer is er veel aandacht voor de bovengenoemde aan Vught gelieerde musici uit het eind van de 19e eeuw. De meest bekende, zeker in zijn tijd, was de operazanger Jef Orelio. Een operazanger uit Amsterdam die ten tijde van zijn grootste roem een huis – de toenmalige ‘Villa Amelia’ – aan de Sint Michielsgestelseweg kocht. Nu heet dit neorenaissance huis ‘Leeuwenhof’. Orelio moest het overigens in 1911 alweer verkopen in de tijd dat zijn hoogtijdagen al achter de rug waren. Erg populair moet hij wel geweest zijn, getuige de overleveringen van zijn 25 jarig zangjubileum en zijn door zeer velen bijgewoonde begrafenis in Amsterdam, waar hij op Zorgvlied begraven ligt. Aanzienlijk soberder is het verhaal over Herman van Bree. Zijn verbintenis met Vught is nogal simpel: hij heeft er gewoond: tussen 1874 en 1878 aan de Taalstraat. Hij was een van Nederlands meest prominente componisten en heeft in Amsterdam voor heel wat orkesten als dirigent gestaan, waar onder ook voorlopers van het Concertgebouworkest. In 1871 kwam hij naar ‘s-Hertogenbosch en werd daar muziekonderwijzer.

Luister hier naar het hele gesprek met Herman van Hooff

Presentatoren: Peter Corvers en Joop Kraan.
Techniek: Ludo Servais.
Editor: Ralph van Dongen.