Home Algemeen Schatten van Vught met een eeuw H.Hartkerk

Schatten van Vught met een eeuw H.Hartkerk

Foto: Cover schatten van Vught Stichting Erfgoed

De Stichting Erfgoed Vught meldt dat het decembernummer van de reeks ‘Schatten van Vught’ is verschenen. Met daarin ruim aandacht voor de 100-jarige Heilig Hartkerk en het ontstaan van de wijk Schoonveld. Het betreft de zevende jaargang nummer 2.

Honderd jaar geleden was Vught een dorp met een kleine bebouwde kom. Die bestond uit een driehoek met het Marktveld, het Maurickplein, de smalle Taalstraat en de Dorpsstraat. Daaromheen een lintbebouwing langs de doorgaande wegen van ’s-Hertogenbosch naar Eindhoven en Tilburg. Vught wilde het dorp uitbreiden en wel ‘over ’t spoor’. Dus werden plannen ontwikkeld om Het Schoonveld te bebouwen. In 2024 herdenken we daarom dat honderd jaar geleden een nieuwe wijk ontstond en dat midden in die wijk de tweede parochiekerk van Vught, de Heilig Hartkerk, werd gebouwd.

Over het spoor

In het decembernummer van de Schatten van Vught beschrijft redactielid Herman van Hooff de totstandkoming van zowel de wijk Schoonveld als de nieuwe kerk. De nieuwe wijk werd begrensd door de spoorlijn ’s-Hertogenbosch-Eindhoven, de Esschestraat, de Martinilaan en de Helvoirtseweg. In de planning stonden wegen, met de Van Voorst tot Voorststraat als hoofdweg dwars door de wijk. Maar alles begon met het bouwrijp maken van Lunet V, waar men de Heilig Hartkerk bouwde. Het artikel is rijk geïllustreerd met kaartmateriaal en laat onder andere zien hoe het interieur van de kerk in de loop van honderd jaar telkens weer veranderde.

Verder in dit nummer aandacht voor het doopvont van de voormalige Sint-Petruskerk, activiteiten van erfgoedwerkgroepen en de resultaten van het onlangs gehouden lezersonderzoek.

Het decembernummer van Schatten van Vught kost € 7,50 en is te koop bij Bruna Vught (Baron van Hövellplein 4) en slijterij Pijnenburg in Helvoirt (Kerkstraat 30).  

Een jaarabonnement (4 nummers) kost € 25,– en is te bestellen bij de Stichting Erfgoed Vught.